Júnové zážitky Archivárok (2025)

Júnové zážitky Archivárok (2025)

Najväčšou novinkou mesiaca je, že z tlačiarne prišla (konečne) naša kniha. Pevne veríme, že pri jej čítaní budete mať prinajmenšom takú radosť, ako my pri jej tvorbe 😄

Príbehy, ktoré sme Vám minulý rok rozprávali v podcastoch, sme rozšírili, doplnili, pre fajnšmekrov dodali aj odkazy na ďalšiu literatúru a pre milovníkov dobrého humoru obohatili o vtipné ilustrácie Petra Lička.

A už máme aj prvú reakciu čiatteľky:

"Tá kniha je úžasnaaaa a krásna. Ste bohovské. Aj môj syn bol unesený, že takto má popularizácia vedy vyzerať. A tie ilustrácie, jedna nádhera a vtip. Beriem na dovolenku, takéto dejiny ma bavia."

Kúpiť si ju môžete v knihkupectvách, alebo (ak chcete podporiť priamo vydavateľa) tak na stránkach Vydavateľstva RAK:

Archivárky na cestách 1: Keď sa história meria v kilometroch

Zábavné prechádzky stredovekom s Archivárkami na cestách, Danielou Dvořákovou a Miriam Hlavačkovou.

Poznáte z filmov tie zaprášené tajomné miestnosti, kde sú uložené staré listiny a dokumenty? Sú to archívy, aj keď v skutočnosti sa od tejto filmovej predstavy dosť líšia. Obsahujú tisíce, desaťtisíce, ba až státisíce historických dokumentov – toľko, že sa dokumenty nepočítajú na kusy, ale vkladajú do škatúľ, ktoré sa postavia vedľa seba a odmeria sa ich dĺžka. Niektoré archívy majú desiatky kilometrov listín! Daniela Dvořáková a Miriam Hlavačková, historičky Slovenskej akadémie vied a archivárky na cestách, štúdiom dobových dokumentov nabehali celé maratóny. O nájdené zaujímavosti z archívov sa delia v podcaste Archivárky na cestách, no, žiaľ, podcasty, na rozdiel od kníh, nevoňajú. Papier tvorený celulózou a lignínom sa totiž rozkladom premieňa aj na látku vanilín, vďaka čomu knihy voňajú po vanilke. Keďže vanilkovú vôňu kníh zbožňujú, rozhodli sa dať príbehom z archívov aj knižnú podobu. Nebojte sa, nebudete s nimi behať maratóny! V tejto zábavnej ilustrovanej knihe vás zoberú na zábavné prechádzky dejinami.


Kúpiť

Na cestách

Daniela bola v júni na týždennej dovolenke v Grécku. A tam si uvedomila, ako veľmi je Grécko spojené aj s našimi stredovekými dejinami. Bohužiaľ, aj veľmi smutným spôsobom: na gréckych ostrovoch, z ktorých mnohé patrili v tých časoch Benátkam, existovali obrovské trhy s otrokmi. A práve tak končili aj mnohí obyvatelia Uhorského kráľovstva. Či už ako vzácni zajatci alebo bezmenní otroci.

V roku 1396 padol v bitke pri Nikopole do zajatia Turkov uhorský palatín, teda najvyšší úradník kráľovstva, Leustach z Jelšavy. Prvé roky zajatia strávil palatín v Drinopole (Edirne), neskôr, v roku 1399, mu sultán povolil dočasný pobyt na ostrove Lesbos v dome svojho vazala Janovčana Francesca Gattilusia. Odtiaľ sa Leustach prostredníctvom Gattilusia pokúšal získať peniaze na svoje vykúpenie. Na začiatku roku 1400 bolo už jasné, že rodina takú veľkú sumu do stanoveného termínu nezhromaždí. Palatín spísal 20. januára v Gattilusiovom dome svoj testament. V ňom oznámil, že sa musí vrátiť nazad do zajatia Bajazida. Rozdelil majetok medzi svoje deti, 150 zlatých určil na stavbu benediktínskeho kláštora v Prievidzi, 150 na stavbu kláštora v Sajókaze a 150 zlatých odkázal úbožiakom, ktorým sa podarilo uniknúť zo zajatia Turkov, skrývali sa  na ostrove, a nemali prostriedky na návrat domov. Odmenil aj svojho familiára Gregora, ktorý vyvinul obrovské úsilie, aby mu pomohol dostať sa zo zajatia, požičiaval na jeho vykúpenie peniaze od lesboských  obchodníkov, ba neváhal ani predať niektoré vlastné majetky, pričom mu v zajatí poskytoval rôzne služby a sprostredkúval spojenie s rodinou.  

Závet a listiny v prospech Gregora (napísané v čase od 20. januára do 6. apríla 1400)  sú poslednými správami o palatínovi, ktorý sa z Lesbosu vrátil do zajatia a tam onedlho zomrel. Pre Turkov stratil cenu a azda to bolo príčinou jeho skorej smrti. 

Väčšina otrokov končila na jednom z najväčších trhov s otrokmi na ostrove Kréta. Príbeh jedného takéhoto zajatého dievčaťa z významnej uhorskej aristokratickej rodiny nájdete v článku "Bez dcér neodídem" v sekcii "PODPULŤÁKY" (pozri link nižšie v tomto newsletteri)

Podcast

V júni sme pre vás pripravili dokonca tri podcasty! Naši podporovatelia ich dostávajú priamo do mailu každý druhý pondelok v plnej neskrátenej (zhruba hodinovej verzii). Pripomíname možnosť využiť členstvo na 7 dní zdarma, tak vyskúšajte, a ak sa Vám bude obsah páčiť, podporte našu tvorbu členstvom 🤗 alebo virtuálnou kávičkou, keďže nás podcasty a články pre vás stoja veľa prípravy a práce.

Archivárky na cestách
Archivárky na cestách

členstvo

Archivárky na cestách
Návody na výchovu kráľovských detí boli v stredoveku veľmi populárne a vnučka cisára Žigmunda, poľská kráľovná Alžbeta Habsburská, napísala jeden pre svoje vtedy ešte nenarodené vnúča. Dôležitou časťo
  1. Kedysi znamenalo malomocenstvo stigmu a vyčlenenie zo spoločnosti, dnes sa dá liečiť antibiotikami. Rozprávanie o ochoreniach, ktoré v stredoveku nevedeli liečiť, ich pôvod bol záhadou, a boli spojené s veľkým utrpením či s vylúčením zo spoločnosti.
#38 Pochovaní zaživa. Prečo nás už netrápi najdesivejšia choroba stredoveku?
https://archivarky-nahravky.vydavatelstvorak.sk/cele-epizody-mp3/38-2025-6-choroby-full.mov.mp3
  1. Ako fungovala pošta v čase, keď neexistovali poštové schránky? Rozprávanie o stredovekých posloch, ktorí sa niekedy museli zamaskovať za pútnika či kupca, a ktorí riskovali, že ich vystrelia z obliehacieho stroja či prídu o život nielen pre nebezpečenstvo na cestách, ale aj v prípade doručenia nepriaznivej správy. Prečo sa v úlohe posla osvedčili aj ženy?
#39 Lietajúci kuriér a stredoveký taxikár
https://archivarky-nahravky.vydavatelstvorak.sk/cele-epizody-mp3/39-2025-6-spravonosici-full.mp3
  1. Leto a pivo: to ide k sebe. Tak jeden letný "pivný špeciál" Odkedy pijú ľudia pivo a prečo do neho začali pridávať chmeľ. Aké druhy pív preferovali stredovekí šľachtici: svetlé alebo tmavé? A ktoré bolo zdravšie podľa vtedajšej medicíny? Ako chutila stredoveká NEIPA? Prečo ženy varili pivo a aké nebezpečenstvo im pri tom hrozilo?
#40 Kto pije viac piva? My alebo naši predkovia?
https://archivarky-nahravky.vydavatelstvorak.sk/cele-epizody-mp3/40-2025-7-full.mp3

Podpulťáky

Miriam sa na výskumnom pobyte v Ríme vybrala po stopách Uhrov a našla tam tých stôp naozaj dosť 😄

Po stopách Uhrov v Ríme, alebo ako vznikla legenda o hrkotajúcich kostiach
Ak sa tento rok chystáte do Ríma, pripravte sa na väčšie davy turistov ako inokedy. Je totiž jubilejný rok. Začal sa 24. decembra 2024, keď bývalý pápež František slávnostne otvoril svätú bránu na Bazilike sv. Petra . Ide o 27. pravidelný jubilejný rok v dejinách. Prvý jubilejný rok, nazývaný aj svätý

No a Daniela sa vybrala virtuálne na ostrov Kréta zachrániť uhorskú otrokyňu, ktorú si kúpil bohatý Benátčan ako sexuálnu otrokyňu. A vznikol z toho príbeh, ktorý by bol dobrým námetom na historickú drámu.

Bez dcér neodídem!
Fascinujúci príbeh uhorskej aristokratickej otrokyne Grécko patrí k našim obľúbeným dovolenkovým destináciám, ako turisti radi navštevujeme najmä grécke ostrovy. Chodievame si tam oddýchnuť, tešiť sa z nádherného mora, pieskových pláží, prírody, dobrého jedla, či miestnej kultúry. V stredoveku sa okrem pútnikov do Svätej zeme, na grécke ostrovy dostalo aj veľa

Knižné typy archivárok:

Benediktínske kláštory a ich donátori v arpádovskom Uhorsku
Knihu Benediktínske kláštory a ich donátori v arpádovskom Uhorsku (Marek Druga) kúpte na Martinuse. Nakupujte knihy online vo vašom obľúbenom kníhkupectve!
Pohleďte do zrcadla!
Knihu Pohleďte do zrcadla! (Martin Nejedlý) kúpte na Martinuse. Nakupujte knihy online vo vašom obľúbenom kníhkupectve!
MESAČNÝ NEWSLETTER

NOVINKY VYDAVATEĽSTVA RAK A ARCHIVÁROK NA CESTÁCH

Raz do mesiaca posielame newsletter s novinkami daného mesiaca, napríklad odkazy na nové diely podcastu, bonusové články, novinky o knižkách, a iné.

Skvelé! Skontrolujte si doručenú poštu a kliknite na potvrdzujúci odkaz.
Prepáčte, niečo sa pokazilo. Skúste to prosím znova.